image

PeyamaKurd - Kovid-19’a karşı geliştirilen aşıların ülkelere eşit dağıtılmadığını dile getiren Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, üye ülkelere aşıların eşit dağıtılması için ortak çalışma çağrısı yaptı.

Basın toplantısında konuşan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19’a karşı geliştirilen aşıların dünyaya eşit dağıtılmadığını vurguladı.

Aşı dağıtımı konusunda çağrıda bulunan Ghebreyesus, "Virüsün ortaya çıkmasından bir yıldan daha kısa bir süre sonra güvenli ve etkili aşıların geliştirilmesi ve onaylanması bir umut kaynağı oldu. Son zamanlarda hızla yayılan mutasyonların ortaya çıkması, aşıların hızlı ve adil bir şekilde yaygınlaştırılmasını daha da önemli hale getiriyor. Aşıların, dünyadaki eşitsizlik duvarında başka bir tuğla haline gelme tehlikesiyle karşı karşıyayız" sözlerine yer verdi.

"Aşı dağıtımında adaletsizlik var"

Ghebreyesus, ilk aşıların uygulanmaya başladığı sırada verilen eşit erişim vaadinin ciddi risk altına girdiğini vurgulayarak şunları dile getirdi:

"49 yüksek gelirli ülkede 39 milyondan fazla doz aşı uygulandı. En düşük gelirli ülkede sadece 25 doz aşı verildi. Bu ilk ben yaklaşımı, dünyanın en yoksul ve en savunmasız insanlarını risk altında bırakmakla kalmıyor aynı zamanda Kovid-19 salgını kısıtlamaları ile insani ve ekonomik zorlukları uzatıyor.

Açık konuşmam gerekiyor, dünya feci bir ahlaki başarısızlığın eşiğinde. Bu başarısızlığın bedeli dünyanın en fakir ülkelerinde hayat ve geçim kaynakları ile ödenecek. Herkese yetecek kadar aşı olacak. Ancak şu anda, tüm ülkelerde ağır hastalık ve ölüm riski en yüksek olanlara öncelik vermek için küresel bir aile olarak birlikte çalışmalıyız."