image

PeyamaKurd - Kovid-19 salgın süreci ile ilgili açıklamada bulunan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Ülkeler açılma konusunda ciddiyse, bulaşmayı bastırma ve hayat kurtarma konusunda da ciddi olmak zorundadır” ifadesini kullandı. 

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) salgınında ülkelerin ekonomik ve sosyal faaliyetlere yönelik kısıtlamaları kaldırma çabalarını tam olarak desteklediklerini dile getiren DSÖ Genel Direktörü  Ghebreyesus, "Çocukların okuluna, insanların iş yerine dönmesini istiyoruz ama bunun güvenli bir şekilde yapıldığını görmek istiyoruz. Kontrolsüz açılmak bir felaket yöntemidir" uyarısında bulundu. 

“Salgının sekizinci ayında insanlar yoruldu” 

DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde, video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, salgının sekizinci ayında, insanların yorulduğunu ve hayatlarına devam etmek için "can attığını" belirtti. 

Ghebreyesus, ülkelerin toplumlarını ve ekonomilerini yeniden canlandırmak istediğini anladıklarını belirterek, DSÖ'nün, "ülkelerin ekonomik faaliyetlerini ve toplumlarını açma çabalarını" tam olarak desteklediğini kaydetti. 

“Hiçbir ülke pandemi sona ermiş gibi davranamaz” 

Okulların açılmasını, insanların işlerine dönmesini istediklerini ifade eden Ghebreyesus şunları vurguladı: 

"Ama bunun güvenli bir şekilde yapıldığını görmek istiyoruz. Kontrolsüz açılmak bir felaket yöntemidir. Aynı zamanda, hiçbir ülke pandemi sona ermiş gibi davranamaz. Gerçek şu ki, bu koronavirüs kolayca yayılıyor, her yaştan insan için ölümcül olabilir. Ülkeler açılma konusunda ciddiyse, bulaşmayı bastırma ve hayat kurtarma konusunda da ciddi olmak zorundadır. Bu imkansız bir denge gibi görünebilir ama öyle değil. Yapılabilir ve yapılmıştır.”