image

PeyamaKurd - Kovid-19 vaka ve ölüm sayılarının dünya genelinde düştüğünü belirten DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, buna karşın aşı erişimindeki "şok edici küresel eşitsizliğin" salgını sona erdirmenin önündeki en büyük risklerden biri olduğunu vurguladı.

DSÖ'nün Cenevre'deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus,  "Yeni tip coronavirüs (Kovid-19) vakalarının sayısında bir durağanlık görüyoruz ve Amerika ve Avrupa da dahil pek çok bölgede vaka ve ölüm sayıları düşüyor" ifadesini kullandı.

Ghebreyesus açıklamasında, geçen hafta dünya genelinde 5,4 milyondan fazla vaka ve yaklaşık 90 bin Kovid-19 kaynaklı ölüm bildirildiğini belirterek, bu rakamların "kabul edilemez derecede yüksek" olduğunu kaydetti.

"Aşılara erişimde şok edici küresel eşitsizlik var"

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus açıklamasında, salgın başından bu yana DSÖ'nün yaklaşık 158 milyon Kovid-19 vakası ve 3,3 milyon ölümü teyit ettiğini dile getirdi.

Öte yandan açıklamasında küresel çapta şimdiye kadar 1,2 milyar doz aşı yapıldığı bilgisini paylaşan Ghebreyesus, yeteri miktarda Kovid-19 aşısına sahip şanslı ülkelerde aşıların ağır hastalıkları ve ölümleri engellediğine değindi.

Aşı dağılımına vurgu yapan Ghebreyesus, "Ancak aşılara erişimdeki şok edici küresel eşitsizlik, salgının sona ermesinin önündeki en büyük risklerden biri olmaya devam ediyor" açıklamasında bulundu.