image

PeyamaKurd - Kovid-19 salgınına karşı geliştirilen aşılara yönelik açıklamalarda bulunan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Tarik Jasarevic, Kovid-19 karşı kullanılmaya başlanan aşıların koruyuculuğuna dair ellerinde kanıt olmadığını ifade etti.

Yeni tip Koronavirüse karşı kullanılmaya başlanan aşıların koruyuculuğuyla ilgili Dünya Sağlık Örgütü'den çarpıcı bir açıklama geldi.

DSÖ Sözcüsü, aşıların hastalık gelişimine kadar etkili olduğunu dile getirerek, “Kişinin enfekte olmasını engelleyip engellemeyeceğini bilmiyoruz. Enfeksiyona karşı koruduğunu gösteren kanıt yok” açıklamasında bulundu.

Salgının yayılımı konusunda ülkelere çağrı!

Aşının koruyuculuğu konusuna dikkat çeken Sözcü Jasarevic, “Bu nedenle aşı olan herkesin, toplumun genelini korumaya ve toplumsal bağışıklığın kazanılmasını sağlayana kadar gerekli önlemleri almaya devam etmesi, fiziksel mesafe kuralına uyması, maske kullanması, ellerini temizlemesi ve kalabalık yerlerden kaçınması gerçekten önemli” ifadesini kullandı.

Ayrıca Sözcü Jasarevic, aşıların şimdiye kadar hastalık gelişimine kadar etkili olduğunu vurgulayarak şunları dile getirdi:

“Kişinin enfekte olmasını engelleyip engellemeyeceğini bilmiyoruz. Bu aşıların enfeksiyona karşı koruduğunu gösteren kanıtımız yok. Bu nedenle aşı olan herkesin, toplumun genelini korumaya ve toplumsal bağışıklığın kazanılmasını sağlayana kadar gerekli önlemleri almaya devam etmesi, fiziksel mesafe kuralına uyması, maske kullanması, ellerini temizlemesi ve kalabalık yerlerden kaçınması gerçekten önemli."