image

PeyamaKurd - Salgın sürecinden aşı kullanımına ilişkin açıklamada bulunan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Eylül ayına kadar her ülkenin nüfusunun yüzde 10'unun yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşılanması için harekete geçilmesi çağrısı yaptı.

DSG Genel Direktörü Ghebreyesus, DSÖ'nün yıllık Dünya Sağlık Kurulu'nda açılış konuşmasını yaparak, "Eylül ayına kadar her ülkenin nüfusunun en az yüzde 10'unu aşılamak için harekete geçilmesi" çağrısında bulundu.

Salgın sürecinde çalışan sağlık çalışanlarına dikkat çeken DSÖ Genel Direktörü ayrıca, Kovid-19 salgınının başlamasından bu yana 115 bin sağlık ve bakım çalışanının hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Ayrıca açıklamasında 18 aydır, dünyanın dört bir yanındaki sağlık çalışanlarının yaşamla ölüm arasında gidip geldiklerini belirten Ghebreyesus şu ifadelere yer verdi:

“Birçok sağlık çalışanı bu süreçte virüs kaptı. Resmi olarak vaka sayıları raporlamaları yetersiz olsa da az 115 bin sağlık ve bakım çalışanının başkalarına hizmet verirken hayatlarını kaybettiğini tahmin ediyoruz."