image

PeyamaKurd - G7 ülkelerinin, ihtiyacı olan ülkelere 870 milyon doz Kovid-19 aşı hibe edeceğini açıklamasını memnuniyetle karşıladığını dile getiren DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, "Ama daha fazlasına ihtiyacımız var" yanıtını verdi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yayımlayan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), G7'nin, Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na (COVAX) doğrudan 870 milyon doz aşı bağışı yapacağını ve bu bağışın en az yarısının bu yıl sonuna kadar, kalan kısmının ise 2022'de gerçekleşeceğini duyurdu.

DSÖ açıklamasında, G7 ülkelerinin COVAX'a desteğini yeniden tasdik ettiği belirtilerek, en yoksul ülkelere aşı tedarikinde COVAX'ın en öncelikli program olduğu vurgulandı.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, ayrıca G7'nın kararına ilişkin görüşlerine de yer vererek şu ifadelere yer verdi:

"Pek çok ülke, şu anda vakalarda bir artışla karşı karşıya ama bununla aşı olmadan karşı karşıyalar. Hepimiz hayatımızın yarışındayız ancak bu adil bir yarış değil. Pek çok ülke halen (salgının) başlangıç noktasından zar zor çıkabilmiş durumda."

G7'nin aşı bağışındaki cömert kararını memnuniyetle karşıladığını belirten Ghebreyesus, "Ama daha fazlasına ihtiyacımız var ve bu aşılara hızlıca ulaşmamız gerekiyor" çağrısında bulundu.