image

PeyamaKurd - Avrupa'daki salgın süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge, Avrupa’da acil önlem alınmazsa mart ayına kadar yaklaşık 500 bin kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedebileceğini dile getirdi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) uyarısı kıtadaki bazı ülkelerin rekor düzeyde enfeksiyon oranları bildirdiği ve tam ya da kısmi sokağa çıkma kısıtlamaları getirdiği dönemde geldi.

Hans Kluge, Avrupa’da salgının seyri konusunda ‘çok endişeli‘ olduğunu söyleyerek, maske takma gibi önlemlerin acil olarak hayata geçirilmesinin vaka sayılarını azaltabileceğini ifade etti.

BBC'ye yaptığı açıklamada, salgının yayılmasının nedenleri arasında kış mevsiminin gelmesini, yetersiz aşılanmayı ve daha bulaşıcı Delta varyantının bölgede hakim olmasını sayan Kluge, “Kovid-19 bir kez daha bölgemizde bir numaralı ölüm nedeni haline geldi" ifadesini kullandı.

Zorunlu aşı önlemlerinin ise ‘son çare‘ olarak görülmesi gerektiğini belirten Kluge, konuyla ilgili ‘yasal ve toplumsal bir tartışma‘ yapmanın ‘çok yerinde‘ olacağını vurguladı.