image

PeyamaKurd - Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının paylaşımındaki adaletsizliğin devam etmesi halinde daha fazla varyantın ortaya çıkacağı dile getiren DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, sosyal ve ekonomik bozulmanın uzayacağı uyarısında bulundu.

DSÖ'nün Cenevre'deki merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında konuşan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelinde bugüne kadar 5,7 milyar doz Kovid-19 aşısı uygulandığına, Afrika kıtasının ise bu aşılardan sadece yüzde 2 pay alabildiğine vurgu yaptı.

Ghebreyesus, DSÖ'nün hedefinin küresel olarak yıl sonuna kadar dünyada her ülke nüfusunun yüzde 40'ının aşılanması olduğunu tekrarlayarak, Afrika'da bu hedefe yalnızca iki ülkenin ulaşabildiğini dile getirdi.

DSÖ Genel Direktörü, dünyadaki Kovid-19 aşılarının paylaşımındaki eşitsizliğe tepki göstererek, bunun sürmesi halinde virüsteki değişimin süreceği ve aşıları daha az etkili hale getiren yeni varyantların ortaya çıkmaya devam edeceği belirtti.

Söz konusu açıklamasında, salgın nedeniyle ülkelerdeki sosyal ve ekonomik bozulmanın daha uzun sürebileceğini kaydetti.

Ghebreyesus, Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) yoluyla 141 ülkeye yaklaşık 260 milyon doz aşı sevkiyatı yaptıklarını aktararak, aşı üreticisi firmaların yüksek gelirli ülkelerle ikili anlaşmalar yapmasının işlerini zorlaştırdığını sözlerine ekledi.