image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tehdidi altındaki 20 ülkenin henüz mevcut koronavirüs aşılarından hiçbirine erişim sağlayamadığını belirten Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, söz konusu bu ülkelere "acil şekilde" aşı bağışı yapılması çağrısı yapıldı.

Ghebreyesus, aşı ile ilgili zengin ülkelere çağrıda bulunarak,  bu ülkelerin "sorumluluklarına yaraşır şekilde" davranması gerektiğini dile getirdi.

Açıklamasında 20 dolayındaki ülkenin acilen on milyon doz aşıya ihtiyacı olduğunu kaydeden DSÖ Genel Sekreteri, uluslararası Covax girişiminin bu ülkelere aşı tedarikine hazır olduğunu, ancak dünya genelindeki aşı yarışının tedariki yavaşlattığı uyarısı yapıldı.

Mayıs ayının sonuna kadar yoksul ülkelere Covax aracılığıyla 100 milyon dozu Hindistan'da üretilmek üzere 237 milyon doz aşı sevk edilmesi planlanıyordu. Ancak Hindistan Serum Enstitüsü'nün (SII) mart ve nisan ayı için öngörülen sevkiyatı durdurması yoksul ülkelere yapılan sevkiyata darbe vurdu.

İkili anlaşmaların, ihracat yasaklarının ve aşı milliyetçiliğinin piyasanın dengesini bozduğunu ve arz ile talep arasında "büyük dengesizliklere" yol açtığını belirten Ghebreyesus, "10 milyon doz fazla değil ve hiçbir şekilde yeterli de değil" ifadelerini kullandı.