image

PeyamaKurd - Dünyada etkisi devam eden salgın süreci ile ilgili açıklamada bulunan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınının gidişatında "cesaret verici işaretler" görmeye devam ettiklerini ifade etti.

Koronavirüs salgınının gidişatında "cesaret verici işaretler" görmeye devam ettiklerini dile getiren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’ye bildirilen vaka sayılarının son 6 haftadır, ölü sayılarının ise son 5 haftadır düşüşte olduğuna dikkat çekti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Cenevre'deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19 aşılarının küresel çaptaki adaletsiz dağılımına tepkisini dile getirdi.

DSÖ Genel Direktörü, "Giderek artan bir şekilde çift yollu bir salgın görüyoruz" diyerek, salgında pek çok ülke tehlikeli bir durumla karşı karşıyayken, nüfusunun büyük bir kısmını aşılayan ülkelerde ise kısıtlamaların kaldırılmasının tartışıldığını vurguladı.

Ayrıca açıkalmasında aşıların adaletsiz dağılımının virüsün yayılmaya devam etmesine neden olduğunu belirten Ghebreyesus, bunun da yeni ortaya çıkan varyantların aşıların daha az etkili olma riskini beraberinde getirdiğini kaydetti.