image

PeyamaKurd - Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili açıklamada bulunan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Bu, tehlikeli kombinasyon özellikleri olan, tehlikeli bir düşman. Bu virüs etkili, hızlı ve ölümcül” sözlerine yer verdi.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, DSÖ'nun en üst karar alma organı olan 73’üncü Dünya Sağlık Asamblesi'nin (WHA) açılışında açıklamalarda bulundu.

Ghebreyesus programdaki konuşmalarında, "Dünya daha önce birkaç pandemi ile karşı karşıya kaldı. Bu bir Koronavirüsün neden olduğu ilk salgın. Bu, tehlikeli kombinasyon özellikleri olan, tehlikeli bir düşman. Bu virüs etkili, hızlı ve ölümcül" ifadesini kullandı. 

Kovid-19'un sadece bir sağlık krizi olmadığını belirten DSÖ Genel Direktörü, milyonlarca insanın virüs nedeniyle işini kaybettiğini dile getirdi.

Ghebreyesus açıklamasında, küresel ekonominin 1929 Büyük Buhran'dan bu yana görülen en keskin daralmaya yöneldiğini belirterek, "Salgın insanlığın en iyi ve en kötü yanını ortaya çıkardı: Zenginlik ve korku, dayanışma ve şüphe, uyum ve karşılıklı suçlamalar" dedi.

 Ayrıca "küçük bir mikrobun" tüm dünyayı alt üst ettiğini dile getiren Ghebreyesus, "Bu virüs bize bir şey öğretiyorsa o da alçakgönüllülüktür. Alçakgönüllülüğün tam zamanı" diye konuştu.