image

PeyamaKurd - DSÖ'nun İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde açıklamalarda bulunan Ghebreyesus, dünya genelinde son 24 saatte 106 bin yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) vakası bildirildiğini belirterek "Salgın başladığından bu yana bir günde görülen en yüksek rakam. Bu salgında gideceğimiz daha uzun bir yol var" ifadesini kullandı. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, dün sona eren 73’üncü Dünya Sağlık Asamblesi'nde (WHA), "şimdiye kadar görülmemiş bir dayanışmaya şahitlik ettiklerini" belirterek, tüm ülke temsilcilerine teşekkür etti. 

Ghebreyesus açıklamasında, WHA’da oybirliğiyle kabul edilen "Kovid-19 salgının küresel çapta ele alınışı ve DSÖ'nun pandemideki rolünü inceleyecek bir soruşturma başlatılması kararı"dan memnuniyet duyduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi: 

"Bu uygulanırsa hem insan hayatını hem de geçim kaynaklarını koruyan daha tutarlı, eşgüdümlü ve daha adil bir karşılık sağlayacaktır.” 

DSÖ Genel Direktörü, son günlerde dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısındaki artışa dikkati çekerek, "DSÖ'ye son 24 saatte 106 bin yeni vaka bildirildi. Salgın başladığından bu yana bir günde görülen en yüksek rakam. Bu salgında gideceğimiz daha uzun bir yol var" sözlerine yer verdi.