image

PeyamaKurd - Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) aşılarından düşük gelirli ülkelerin şimdiye kadar sadece yüzde 0,2 pay alabildiğine dikkati çeken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Aşıların küresel dağılımında şok edici bir dengesizlik var" uyarısı yaptı.

Örgütün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, 194 ülke ve ekonomide Kovid-19 aşı uygulamalarının başladığını belirtti.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, 26 ülkede halen aşılama yapılamadığına vurgu yaparak, bunların 7'sine aşıların ulaştığını, 5'inin de birkaç gün içinde aşıları alacağını dile getirdi.

100 ülkeye 38 milyon doz aşı gönderildi

DSÖ Genel Direktörü açıklamasında, Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında ise son 6 haftada 100'den fazla ülkeye 38 milyon doz Kovid-19 aşısı gönderdikleri kaydetti.

Açıklamasında COVAX ile mart ayı sonuna kadar ülkelere 100 milyon doz dağıtmayı planladıklarını anımsatan DSÖ Genel Direktörü, aşı arzındaki belirgin düşüş nedeniyle yalnızca 38 milyon doz dağıtabildiklerini belirterek, bu hedefe nisan veya mayıs ayı içinde ulaşmayı umduklarını kaydetti.

"Tüm uyarılara rağmen yeterli aşıya sahip değiller"

Ayrıca Ghebreyesus, tüm uyarılarına rağmen çoğu ülkenin sağlık çalışanları ve risk altındaki tüm grupları kapsayacak kadar yeterli aşıya sahip olmadığını ifade ederek şu ifadelere yer verdi:

"Aşıların küresel dağılımında şok edici bir dengesizlik var. Dünya çapında 700 milyondan fazla aşı dozu uygulandı. ancak bunların yüzde 87'den fazlası yüksek gelirli veya üst orta gelirli ülkelere gitti. Düşük gelirli ülkeler ise (üretilen aşıların) sadece yüzde 0,2'sini aldı."