image

PeyamaKurd - DSÖ'den yapılan açıklamaya göre, Dünya genelinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı bağışıklığı amaçlayan yaygın aşılama programlarına dahil edilmeyen en az 46 milyon yerinden edilmiş kişi bulunduğu ifade edildi.

Salgın süreci ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) mart ayında gerçekleştirdiği saha araştırmasında, aşılama programlarına dahil edilmeyen milyonlarca göçmen, mülteci, sığınmacı ve yurtlarından edilmiş insan gruplarının durumunu gözlemledi.

DSÖ'nün yaptığı araştırma, dünya genelinde en az 46 milyon insanın, ulusal aşılama kampanyalarına dahil edilmediğini ve bu yüzden aşıya erişim imkanı bulamadığını ortaya koydu.

Öte yandan bu kapsamda incelenen 104 ulusal programın yüzde 70'inin, 30 milyondan fazla göçmeni dışladığı belirtildi. Hindistan'da 4.9 milyon, Fildişi Sahili'nde ise 2.6 milyon göçmen henüz aşılara erişim olanağı bulamadı.

Mültecileri ve sığınmacıları da kapsamına almayan planlar nedeniyle Kolombiya'da 1.8 milyon, Suriye'de 590 bin ve Kenya'da 489 bin kişi aşılama kampanyalarının dışında kaldı.