image

PeyamaKurd - Dünya genelinde 335 milyondan fazla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının uygulandığını, aşıdan dolayı hiç kimsenin ölmediğini belirten DSÖ, bugün de Johnson and Johnson'ın Kovid-19 aşısına acil kullanım için onay verildiğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yöntemiyle basın toplantısı gerçekleştirdi.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, bazı ülkelerin, Oxford Üniversitesinin AstraZeneca şirketi ile geliştirdiği aşının kullanımını askıya aldığının farkında olduklarını, bu aşıya ilişkin incelemelerinin sürdüğünü dile getirdi.

"Virüsten 2,6 milyon kişi yaşamını yitirdi"

Ghebreyesus açıklamasında, dünya çapında 335 milyondan fazla Kovid-19 aşısının uygulandığını belirterek, aşıdan dolayı hiç kimsenin ölmediğini, bununla beraber virüs nedeniyle en az 2,6 milyon kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

Aşının eşit dağıtımına ilişkin konuşan Ghebreyesus, "Aşıların olabildiğince hızlı ve eşit bir şekilde dağıtılması uzadıkça daha fazla insan ölmeye devam edecek." uyarısında bulundu.

"DSÖ, 4 aşıya onay verdi"

Ghebreyesus, Johnson and Johnson'ın Kovid-19 aşısına bugün acil kullanım için onay verdikleri bilgisini paylaşarak, bu aşının DSÖ'nün onay verdiği 4'üncü aşı olduğunu vurguladı.

Ayrıca Ghebreyesus açıklamasında, acil kullanımına onay verdikleri aşıların, Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında kullanılacağına dikkat çekti.