image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Meclisi (DSM), Efrin operasyonunun ikinci yılında, Rojava ve Suriye halkına, Türkiye ve ÖSO’ya karşı “kurtuluş savaşı” başlatma çağrısı yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Efrin’e başlattığı “Zeytin Dalı” saldırısının üzerinden iki yıl geçti.

Saldırının ikinci yılı dolayısıyla Demokratik Suriye Meclisi’nden (DSM) yapılan yazılı açıklamada, Efrin’de ÖSO eliyle “demografi değişimi, halkı zorla göç ettirme ve yağmalamanın sürdüğü” sözleri yer aldı.

‘Kurtuluş savaşı çağrısı’

“Türk devleti başından bu yana bölgedeki oyunculardan biridir ve bazı amaçları vardır” denilen açıklama şöyle devam etti: “Türk devletinin başında bulunan AKP hükümeti Osmanlı dönemini yeniden canlandırmanın peşindedir. Bu amacını gerçekleştirmek için sürekli eylem içinde olduğu, 9’uncu yılına giren Suriye krizinin başından beri görülmektedir.”

Açıklama şöyle devam etti, “Ayrıca, Suriyeli halkımıza, yek vücut halinde, Efrîn başta olmak üzere Türk devleti tarafından işgal edilen bölgelerin kurtuluş savaşını ilan etmesi çağrısında bulunuyoruz. Efrîn halkına, uluslararası alanda siyasi mücadelemizi sürdüreceğimize söz veriyoruz. Başlıca amacımız olana Efrîn’in özgürlüğü için direniş güçlerimize destek olacağız.”