image

PeyamaKurd- Türkiye ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından Afrin’e yönelik başlattıkları operasyonu esnasında, Doğu Deirezzor’da IŞİD’e karşı devam eden operasyonları durdurma kararı alan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) IŞİD’de karşı mücadele eden Ululslararası koalisyonla yapılan toplantılar sonucunda, IŞİD’e karşı operasyonlara yeniden devam edileceğine dair karar çıktığı açıklandı.

Konu ile ilgili iznews‘e açıklamada bulunan Suriye Demokratik Güçleri Sözcüsü Mustafa Bali: “Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonu esnasında Doğu Deirezzor’da operasyonlara ara verdik, çünkü bazı güçlerimizi diğer bölgeye kaydırdık” dedi.

Gelinen aşamada, IŞİD’e arşı operasyonların tekrardan başlayacağını doğrulayan Bali, “Afrin operasyonu sonrası IŞİD bir çok bölgede yeniden örgütlendi. Bir çok alanda eylem yapma kabiliyetine tekrardan ulaştı. Bu bölge açısında tehlikeli bir durum, bizim açımızdan da tehlike arz ediyor. Suriye toprakları illegal yapılardan temzilenmeli, bizim yeniden operasyon kararımızdaki amaç da bu, yanibu topraklarda IŞİD ve destekçilerini temizlemek olacak” ifadelerini kullandı.