image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Basın Sözcüsü Mustafa Bali ve Uluslararası IŞİD ile Mücadele Koalisyonu Sözcüsü Myles B. Caggins, terör örgütü IŞİD çetelerinin Bagoz’da yenilgiye uğratıldığının duyurulmasının yıldönümünde ortak açıklamasında bulundu. 

Myles B. Caggins, açıklamalarına, Kürtçe, Arapça ve İngilizce selamlama ile başladı. IŞİD’in yenildiğinin geçtiğimiz sene duyurulduğunu hatırlatarak belirten Koalisyon Sözücü, “IŞİD tamamıyla yok edilene kadar DSG ile ortaklığımız devam edecek” diyerek, IŞİD’in hücre yapılanmalarına yönelik DSG ile birlikte etkili ortak operasyonlar düzenlediklerini ifade etti. 

"DSG ile ortak hareket etmeye devam edeceğiz"

Myles B. Caggins ortak basın açıklamasında, Suriye ve Rojava'da bulunmalarının ve DSG ile ortak bir şekilde IŞİD’i yok etmesinin memnuniyet verici olduğunu dile getirerek, “5 yıl önce uluslararası koalisyon IŞİD’le mücadelenin startını verdi. Bununla birlikte askeri güçlerimizle karada mücadele yürüten güçlere destek verdik. Bu destek sonuç verdi” sözlerine yer verdi. 

Koalisyon sözcüsü konuşmalarının devamında, bölgede huzur ve güvenlik tamamen tesis edilene kadar DSG ile ortak hareket etmeye devam edeceklerini de dile getirdi. 

Esad'ın Kürt sorununa ilişkin DSG'den yanıt

Öte yandan DSG sözcüsü Mustafa Bali ise Suriye Devlet Başkanı Beşar El-Esad’ın Kürt sorununa yönelik açıklamalarına ilişkin soruya, “Suriye krizinin siyasi yöntemlerle çözülmesi gerekir. Esad’ın bu açıklamalarına yanıt ve içeriğinin değerlendirilmesi kısmı Kuzey ve Doğu Suriye’deki siyasi yapıların görevidir. Bu açıklamalara yanıt vermek, biz askeri güçlerin görevi değildir” diyerek yanıt verdi.