image

PeyamaKurd - Suriye Demokratik Güçleri (DSG) Sözcüsü Mustafa Bali, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik tehditlerinin ciddi olduğunu ABD’nin bu konuda net tavır içerisinde olmasını istedi.

Dün ABD Suriye Temsilcisi James Jeffrey Türkiye’ye ziyaret ettiği saatlerde  ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı General K. McKenzie ve eski Suriye Büyükelçisi William Roebuck’dan oluşan heyet ise Rojava’da DSG Genel Komutanı Mazlum Kobanê ile bir araya geldi.

ABD daha net tavır göstermeli”

Görüşmelere ilişkin K24’de katıldığı bir programa değerlendiren DSG Sözcüsü Mustafa Bali,  Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye Kürt kazanımlarını ve varlığına yönelik tehditlerinin ciddi boyutta olduğunu dile getirdi.  

DSG sorumlusu Türkiye’nin Suriyede bir katliam yaparak Kürdistan’daki demografiyi değiştirmeyi planladığını söyledi.  

Türkiye’nin tehditlerine karşı ABD’nin daha net tavır göstermesi çağrısında bulunan Bali, DSG’nin son bir kaç yıldır IŞİD’e karşı savaşta ABD’nin en yakın müttefiği olduğunu hatırlattı.

ABD’nin bize yönelik sorumluluğu bulunuyor” 

Mustafa Bali, “ABD bir dünya gücü olarak, 4 yıldır bu ülkede bizim ile birlikte IŞİD tehditine karşı savaşıyor. Biz birlikte IŞİD terörünü sonlandırdık. ABD’nin bize yönelik Türkiye’nin tehditlerini bertaraf etme gibi bir sorumluluğu bulunuyor.”  

General McKenzie ‘nin toplantıda kendilerine ABD ve uluslararası koalisyonun müttefiklerini koruma garantisi verdiğini dile getiren Bali, “Bu garantiyi vermeleri tek başına Türkiye’nin tehditlerini durduracağı anlamına gelmemektedir.

Bu nedenle ABD ve koalisyon güçlerinin Türkiye’nin saldırı tehditlerine karşı net bir tavrı olmalı ve Suriye’deki sorunun siyasi çözümüne ilişkin yol haritası belirlemeleri gerekiyor” dedi.