image

PeyamaKurd - Türkiye ve desteklediği grupların Rojava'daki varlığına tepki gösteren Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi (Mazlum Kobani), Türkiye ve desteklediği grupların Rojava’da kalmaları için hiçbir gerekçenin olmadığını ifade etti.

Rojava’nın Serekaniye’deki göçmenler tarafından, ‘Bir yere gitmiyoruz, yerlerimize geri döneceğiz’ başlığıyla düzenlenen çalıştaya online katılan DSG Genel Komutanı Mazlum Abdi, Rojava'daki son gelişmelere değindi.

Mazlum Abdi konuşmalarında, Rojava halkının zorlu bir süreçten geçtiğini dile getirerek, “Nasıl ki halkımız güçleriyle birlikte çeteleri yendi ve 2012’de Türk devleti ve çetelerine karşı direndiyse, yine güçlerimizin desteğiyle kendi yurtlarına döneceklerdir” ifadesini kullandı.

Ayrıca DGS Genel Komutanı, Türkiye’nin güdümünde hareket eden grupların Rojava’da kalmak için hiçbir gerekçelerinin olmadığını belirterek şu sözlere yer verdi:

“Bölge halkının tamamı onlara karşı. İşgal bölgenin kurtarılması Demokratik Suriye Güçlerinin çalışmalarıyla, onun askeri güçlerinin daha da güçlendirilmesiyle bağlantılıdır. Aynı zamanda bölge halkının kazanımları ve göçmenlerin direnişi ile de bağlantılıdır."