image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kaynakları, son iki hafta içerisinde Uluslararası Koalisyona’a yönelik gerçekleşen saldırılar hakkında bir açıklama yaptı.

İki hafta içinde dört saldırının gerçekleştiğini belirten DSG Basın İrtibat Merkezi Sorumlusu Ferhat Şami, “Güçlerimizden gelen ilk raporlar, saldırıların başarısız olduğunu ve hasar veya zayiatın olmadığını teyit ediyor” dedi.

Şarkul Avsat’ta yer alan habere göre, DSG’li bir askeri kaynak, saldırıların arkasında İran Devrim Muhafızları Ordusu’na (DMO) bağlı milislerin olduğunu öne sürdü.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen DSG'li üst düzey resmi bir kaynak, DMO tarafından desteklenen milis grupların, ABD ordusu ve Uluslararası Koalisyon’un Suriye'de kullandığı üslere yönelik saldırılara dahil olduklarını vurguladı.

Söz konusu milislerin son birkaç gün içinde Deyrizor'un batı ve doğu kırsalındaki askeri noktalarına ve karargahlarına kısa menzilli füzeler ve orta menzilli topçular konuşlandırılmaya başlandığını ifade eden kaynak, “Bu füzeler ve topçular, İran yanlısı grupların Deyrizor'un doğu kırsalındaki El-Meyadin çölündeki ve Deyrizor'un batı kırsalındaki Cebel el-Bişri'deki silah depolarından getirildi” ifadelerini kullandı.

Kaynağa göre bu silahlar, Deyrizor’un doğusundaki Elbukemal kentinde ve kentin batısındaki el-Tabani kasabasında toplanırken, saldırılar İHA’lar ve orta menzilli topçularla düzenlendi. Deyrizor'un batısı ve doğusunda, Fırat Nehri kıyısına yakın askeri noktalara konuşlandırılan topçuların, Nuceba Hareketi ve Fatimiyyun Tugayı’na ait olduğuna dikkati çeken kaynak, “Mühimmat ve fırlatıcıların yanı sıra kısa menzilli 120 mm katyuşa ve grad model roketler yerleştirildi” dedi.