image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD ve diğer örgütlere ait uyuyan hücrelerinin Rojava'da harekete geçmesine ilişkin açıklamada bulunan Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Sözcüsü Kino Gabriel, "DSG'nin güvenliği sağlayamadığını göstermeye çalışıyorlar" ifadesini kullandı. 

Gabriel basına verdiği açıklamasında şunları dile getirdi, "IŞİD'in uyuyan hücreleri birden oluşmadı. Uzun zamandır varlar. Suriye ve Irak başta olmak üzere birçok ülkede IŞİD'in var olan uyuyan hücreleri zaman zaman harekete geçerek saldırılar gerçekleştiriyorlar.” 

DSG Sözcüsü Gabriel, güvenlik güçleri ve ilgili kurumlarının bu konuda sıkı çalıştığını vurgulayarak, "Suriye'nin kuzeyi ve doğusunda (Rojava) ise IŞİD'in uyuyan hücreleri ile ilk kez karşılaşmıyoruz. Cezire bölgeleri, Menbic, Rakka, Tabka ve Deyr ez Zor gibi yerleri kurtardıktan sonra da bu sorunla karşılaştık" sözlerine yer verdi. 

Gabriel açıklamasının devamında, "Bu baştan beri var olan bir sorun. Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve İç Güvenlik Güçleri bu konu ile ilgilenmeye devam ediyor. Uluslararası Koalisyon da bu mücadelede bize destek veriyor. Uyuyan hücreler sorunu sadece IŞİD ile ilgili bir mesele değil, IŞİD dışındaki diğer terör gruplarının da uyuyan hücreleri var. Onlar da bu bölgenin güvenliğini bozmaya çalışıyor” dedi.