image

PeyamaKurd - Türkiye’nin ABD ile varılan anlaşmaya sadık kalmadığını ve Serekaniyê’de bombardımana devam ettiğini belirten Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Sözcüsü Kino Gabriel, “Güçlerimiz kendilerine belirlenen bölgeye çekilecektir” ifadesini kullandı.

Kürdistan basınına açılamada bulunan Kino Gabriel, Türkiye ile ABD arasında sağlanan anlaşmayı ve DSG’nin anlaşma hakkındaki yaklaşımını ele aldı.

Bölgede “Türkiye ile ABD arasında ateşkes konusunda anlaşma sağlanmadan önce içeriği hakkında bilgilendirilmiş miydiniz?” sorusuna yanıt veren Gabriel, “Evet, ateşkesi savaş bölgesinde sıkışmış sivillerin çıkarılması için DSG de istedi ve bu temelde anlaşma yapıldı. Ancak şu ana kadar da Türkiye bu anlaşmaya sadık kalmamıştır. Türk ordusu ve ona bağlı çetelerin karadan ve havadan saldırıları özellikle Serekaniyê ve çevre köylerinde devam ediyor” sözlerine yer verdi.

“DSG’nin çekildiği bölgelere hangi güç yerleşecek?”

ABD ve Türkiye arasında yapılan anlaşmaya göre DSG’nin operasyon bölgelerinden çekilmesi gerektiğini ancak bu bölgelerde bombardımanların hala sürdüğünü belirten DSG Sözcüsü şöyle konuştu, “Bobardımanlar durduğunda güçlerimiz Gire Spi ile Serekaniyê arasındaki bölgeden M4 karayoluna kadar olan bölgeden çekilecek ve anlaşmanın diğer maddelerine uyacaktır. Güçlerimiz diğer bölgelerde konumlandıkları yerlerde kalacaktır.”

Gabriel, “DSG’nin çekildiği bölgelere hangi güç yerleşecek?” sorusuna, “Türkiye ve ona çeteler buraya yerleştirilecek. Bu güçlerin burada ne kadar kalacağı konusunda şu ana kadar belirlenen bir süre yok, bu birazda bölgedeki gelişmelere ve burada hareket eden güçlere bağlı daha kompleks bir durum” cevabını verdi.

Diğer taraftan Suriye hükümeti ile anlaşmalarının sadece sınırların güvenliğini kapsadığını anımsatan DSG Sözcüsü, “Suriye ordusunun Serekaniyê ve Gire Spi’ye gelmesi başka bir aşamaya kalıyor. Türkiye ve ona bağlı çetelerin işgal ettikleri topraklardan çıkarılması için farklı bir karar ve buna göre bir mekanizma gerekiyor. Dediğim gibi bu konuda bölgesel ve uluslararası güçlerin tavrı da belirleyici olacak ve bunu önümüzdeki aşamada göreceğiz” şeklinde konuştu.