image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Basın Merkezi, 9 Ekim’den bu yana Türk devleti ve ona bağlı Suriye Milli Ordusu (SMO-ÖSO) son günlerde Eyn İsa bölgesinde hazırlıklarını arttırdığına değindi. 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan DSG Basın Merkezi, Rojava operasyonu sonrasından bugüne yönelik bilançoya ilişkin, “Türk devleti ve gruplar, saldırılarını genişletmek ve sivil bölgeleri boşaltmak amacıyla ihlal ve saldırılarına devam etmiştir” sözlerine yer verildi. 

DSG, Serêkaniyê cephesindeki gelişmelere yaptığı açıklamasında şunları belitti, “Türk ordusu ve ona bağlı Til Hirmil, Ûm Şeîfa, Ebdilhey köylerini ve Til Temir ile Serêkaniyê bölgesinde saldırılar gerçekleştirmiştir. Çete grupların bölgeye yönelik top atışları sonucu sivillere ait evlerde maddi hasarlar meydana gelmiştir.” 

DSG’nin açıklamasının devamında ise, Eyn İsa’ya ağır silahlarla saldırı gerçekleştirildiği ve Xerica köyüne yoğun askeri takviye yapıldığını belirterek, “Türk ordusu ve SMO, Eyn Îsa’nın Xirbet Beqera, Erîdiyê ve Genterî beldelerinde doğrudan sivil yerleşim alanlarına ağır silahlarla saldırmıştır. Saldırılar sonucunda maddi zararlar meydana gelmiş ve bölgedeki bir grup sivil göç etmek zorunda kalmıştır. Xerîca köyüne büyük bir askeri konvoy ile takviye yapan orduya bağlı çete grupları saldırıları hazırlıklarını arttırmıştır.”