image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Komutanı Mazlum Kobani, Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, terör örgütü IŞİD’e yönelik sürdürülen operasyonlarda sona yaklaşıldığını, bir ay içinde bölgenin terörden temizleneceğini ifade etti.

Kobani, Koalisyon ile birlikte hareket ettiklerini belirterek, “IŞİD’ten tamamen kurtulmamız için bir aya ihtiyacımız var. Önümüzdeki ay, bu örgütten tamamen kurtulduğumuzu tüm dünyaya ilan edeceğiz” şeklinde konuştu.

2017’den sonra IŞİD’in stratejisinin değiştiğini dile getiren Kobani, Şam’la ilgili yapılacak görüşmelere de değinerek, Suriye’de Kürtlerle Şam arasında yapılacak bir anlaşma için “IŞİD’le savaşan bir güç olarak bize saygı göstermeleri gerekiyor” ifadesini kullandı.

Şam ile yapılacak görüşmelerle ilgili olarak konuşan Kobani, “Şam’la yapılacak herhangi siyasi bir anlaşma, tüm insanlık ve hatta Suriye ordusu adına IŞİD’e karşı verdiği mücadeleden dolayı, Demokratik Suriye Güçleri’ne özel bir statü içermelidir” sözlerine verdi.

Kobani açıklamalarının devamında, “Gelecekte Suriye’nin ulusal ordusunun bir parçası olmayı kabul ederiz, ancak bir kırmızı çizgimiz var. O da Suriye ordusu içerisinde özel bir statüyle korunma şartıdır” dedi.