image

PeyamaKurd - MSB’nin 27 Kasım’da Akçakale’de düzenlenen saldırıda 2 askerin hayatını kaybettiğine dair açıklamayı yalanlayan DSG Basın Merkezi, “Güçlerimiz söz konusu bölgeye hiçbir saldırı gerçekleştirmemiştir” açıklamasında bulundu. 

Dün Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB), “Barış Pınarı” operasyonunda 27 Kasım'da Akçakale'de havan saldırısıyla yaralanan 2 askerin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. 

Bu açıklamanın ardından ise DSG Basın Merkezi, Türkiye ve desteklediği Suriye Milli Ordusu (SMO) arasında yaşanan çatışmaların 24 saatlik bilançosunu, yazılı bir açıklamayla kamuoyuyla paylaştı. 

“Türkiye ağır toplarla Til Temir’e saldırdı” 

Yapılan açıklamada Akçakale’ye “MSB’nin atılan havanlarla 2 askerlerinin öldürüldüğünü iddia ediyor. Ancak bu iddialar gerçek dışıdır. Güçlerimiz söz konusu bölgeye hiçbir saldırı gerçekleştirmemiştir” sözlerine yer verildi. 

Belirtilen açıklamada, Türkiye’nin Til Temir’de ağır silahlarla köylere saldırdığı, bölgede insansız hava uçakları hareketliliği devam ederken, silahlı grupların Qasimiye, Dawudiye, Til Cimo ve Erişa ile Salihiye yolunu tank ve toplarla bombaladığı ifade edildi. 

Türk ordusunun insansız hava uçaklarının koordinesiyle Eyn İsa bölgesini, uluslararası M4 yolu ve köylerini obüs ve tanklarla bombaladığını kaydedilen açıklamada, Qiz Ali bölgesindeki Cideyde ve Bir Kino köylerine ağır silahlarla saldırdığı ve Suriye ordusunun söz konusu saldırılara karşılık verdiği kaydedildi.