image

PeyamaKurd - Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobane, koalisyon ortaklığına dair yeni bir açıklama yaptı. 

DSG Komutanı Kobane açıklamasında, "Koalisyon yetkilileri ile yapılan bir dizi görüşme sonucu (sahadaki son gelişmelere bağlı olarak) DSG, IŞİD’e karşı ve Kuzey Suriye’de altyapının korunması amacıyla koalisyon güçleri ortak çalışmaya devam edecektir" ifadesini kullandı. 

Daha önce Türkiye'nin Rojava'ya yönelik başlattığı harekat sonrası Şam'la anlaşma yapan DSG'ye Suriye rejiminden "Ordumuza katılın" çağrısı gelmişti. 

DSG’nin rejim ordusuna katılmasına yönelik Suriye Savunma Bakanlığı'nın çağrısı üzerine sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Mazlum Kobane ise, "Suriye Savunma Bakanlığı'nın çağrı ifadesinin şekli ve yaklaşımını" eleştirmiş ve DSG kuvvetlerinin Suriye Ordusu'na "bireysel olarak katılmaları" çağrısında bulunulduğuna değinmişti. 

DSG Genel Komutanı, Savunma Bakanlığı'nın DSG'nin önerilerinin ışığında bir çözüm önermesi gerektiğini dile getirerek, bunun da "DSG'nin Suriye'nin genel savunma sisteminin bir parçası olma konusundaki mahremiyetinin ve özerkliğinin korunması" olduğunu kaydetmişti.