image

PeyamaKurd- Amerika Birleşik Devletleri, İran'dan petrol alan bütün ülkelerden petrol almayı durdurmalarını talep ediyor. ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkilinin Washington'da yaptığı açıklamaya göre, söz konusu olan öneriye uymayan ülkelerin 4 Kasım'dan itibaren yaptırımlarla cezalandırılacaklarını söyledi. Bu konuda İstisnalar bile olmayacak. ABD'nin nükleer silahlar için suçlamaya devam ettiği İran üzerindeki baskı, "ABD’nin en önemli ulusal güvenlik önceliklerinden biridir" ifadeleri kullanılıyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs ayında Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) Tahran'ın 2015 anlaşmasına uyduğunu teyit etmesine rağmen, ABD'nin İran ile olan nükleer anlaşmasından çekildiğini açıklamıştı. Almanya ve BM veto güçleri olan Çin, Rusya, Britanya ve Fransa anlaşmanın son aşamasında doğrudan dahil olmuşlardı. ABD dışındaki diğer ülkeler anlaşmaya sadık kalmaya kararlı olduklarını dile getiriyorlar.

Aynı zamanda Trump, Mayıs ayında İran'a yönelik büyük ekonomik yaptırımların yürürlüğe gireceğini duyurdu. Uluslararası şirketler, 180 gün içinde İran'dan çekilmedikleri takdirde para cezasına çarptırılıyor. Fransız otomobil üreticisi PSA'nın olduğu gibi, uçak üreticisi Boeing, Fransa'nın enerji şirketi Total ve Danimarkalı nakliye şirketi Maersk, İran'dan çekilişlerini zaten açıklamışlardı.