image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump, Macron’un, “NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti” açıklamasına yönelik açıklama yaptı. Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 'nahoş' ve 'hakaret' olarak değerlendirdi. 

İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan NATO Zirvesi öncesinde ittifakın Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ortak bir basın yapan Trump, Macron'un 'NATO'nun beyin ölümü yaşadığına' yönelik ifadelerine tepki gösterdi.

Fransa'nın NATO'ya en çok ihtiyaç duyan ittifak üyesi olduğunu kaydeden Trump, NATO'dan en az faydalanan ülkenin de ABD olduğunu belirtti.

Trump açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Bence NATO'nun beyin ölümünün gerçekleştiğini söylemek çok aşağılayıcı ve çok, çok nahoş. NATO büyük bir amaca hizmet ediyor. Macron ile iyi bir ilişkim var ama bazen söylememesi gereken şeyleri söylüyor.” 

Türkiye ile ABD ilişkilerine ilişkin de açıklama yapan Trump, “Türkiye ile iyi ilişkilerimiz var. Yeterince uzun süre sınırlarında kaldık, artık sınırlarından çekildik. İyi iş çıkarıyorlar” dedi.