image

PeyamaKurd - Dolar/TL'de geçen hafta yaşanan sert düşüş bu hafta yerini yükselişe bıraktı.

İşlem gününe 11,78 seviyesinde başlayan dolar kuru, daha sonra 1 Türk Lirası'na (TL) yakın yükselişle 12,88'e kadar ulaştı. Dolar şu saatler itibari ile 12,42 seviyesinde işlem görüyor.

Geçen hafta TL mevduata Hazine ve Merkez Bankası (TCMB) destekleri açıklaması ile aynı anda başlayan kamu destekli döviz satışlarıyla 18.4’lük tarihi zirveden 10,27’ye kadar gerileyen dolar/TL, bugün yeniden 12 seviyesini aştı.

Bloomberg’de yer alan habere göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk lirası uzlaşmalı vadeli Döviz satım ihalelerine ilişkin takvimini açıkladı.

Belirlenen takvime göre 29 Aralık ve 4 Ocak’ta 100 milyon dolarlık 1 ay ve 3 ay vadeli ihaleler düzenlenecek. Ekonomist Haluk Bürümcekçi, söz konusu işlemlerin TL uzlaşmalı olmasından dolayı döviz rezervlerine bir etkisinin olmayacağını belirtti.

Merkez Bankası 2022 yılı para ve kur politikasını açıkladı!

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), 2022 yılı para ve kur politikasını açıkladı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, TCMB 2022 yılı para ve kur politikası hedefini için "Para politikası, enflasyonu bu hedefe kademeli olarak yaklaştıracak şekilde oluşturulacaktır" ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası devamında "TCMB, (…) kurların düzeyini ya da yönünü belirleme amacıyla herhangi bir döviz alım ya da satım işlemi yapmayacaktır" dedi.