image

PeyamaKurd- Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in avukatlarından, ki aynı zamanda eski Baas rejiminin önde gelen yetkililerinin avukatlığını da yapmış olan Bedi Arif, önümüzdeki yakın dönemde, Nasıriye cezaevinde tutuklu bulunan devrik Baas partisinin önde gelen yetkilileri serbest bırakılacağını açıkladı.

France Presse'e açıklamalarda bulunan Avukat Bedi Arif, dış baskılardan dolayı özelliklede Amerika'nın baskısı nedeniyle, yakında daha önce suçları netleşen ve ceza alan devrik Baas partisinin önde gelen bazı yetkilileri serbest bırakılacak. İdam cezası alan, fakat Irak Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmadığı için idam edilmeyen Irak'ın eski savunma bakanı Sultan Haşim bunlardan biri.  

Devamla, "Nasıriye cezaevinde 20'ye yakın devrik Baas partisinin önde gelen yetkilileri tutuklu bulunuyor. Onlardan biri de Baas partisinin eski politbüro üyesi Fazıl Mahmut. Bazıların suçları kanıtlanmadığından serbest bırakılması bekleniyor, şu an durumları çok kötü ve cezaevinde büyük bir baskı altındalar" dedi. 

Cezaevi yönetimi, tutukluların savunmalarını yapan avukat grubuyla iletişim halinde olduklarını ifade eden Avukat Bedi Arif, zaman zaman avukat ekibi cezaevinde tutukluları ziyaret edip durumlarını gözlemlediklerini belirtti.