image

PeyamaKurd - Rusya’nın Esad güçleri ile birlikte kontrol altına almak istediği ve bir süredir yoğun çatışmaların yaşandığı Dera’da önemli gelişmeler yaşanıyor.

Şarkul Avsat’ta yer alan habere göre, Dera el-Beled’deki Merkez Müzakere Komitesi, Rus tarafı ve Suriye rejimine bağlı Güvenlik Komitesi ile yaptığı toplantıda Der el-Beled sakinlerinin istemeleri halinde Türkiye veya Ürdü’ne toplu göç gerçekleştirmesini talep etti.

Haberde, Komite’nin bu talebinin, salı günü imzalanan son ateşkes anlaşmasının yürürlüğe girmesinden iki gün sonra rejimin Komite’ye yeni şartlar sunması nedeniyle anlaşmanın çökmesinin ardından geldiği belirtildi.

Gazeteye konuşan Komite Sözcüsü Adnan el-Musaleme bölgede yaşanan gelişmelere ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Son anlaşmanın çökmesinin sebebi, önümüze konulan seçeneklerin sınır olmasıydı. Ya karşı tarafın kentte oluşturmayı talep ettiği birçok güvenlik noktasıyla Dera el-Beled’in askeri kışlaya dönmesini kabul edecektik ya da Dera el-Beled’in ablukanın başından beri maruz kaldığı şiddetli bombardımanlardan arta kalan evlerin yıkılacağı ve kanın döküleceği bir savaşa girecektik yahut da canlarımızı korumak için evlerimizi ve topraklarımızı bırakacaktık. Bu nedenle şehirlerinin baskıcı bir askeri birliğe dönüşmesini reddeden halktan isteyen kişilerin Ürdün veya Türkiye’ye tehcir edilmesini talep ettik. Rejimin inat etmesi ve Dera halkı için adil olmayan şartlar talep etmesi nedeniyle müzakereler yeniden çıkmaza girdi. 4. Tümen başından beri anlaşmanın başarısızlıkla sonuçlanması için çalışıyor”

Binlerce kişi tehcir için hazırlanıyor!

Konuşmasının devamında Rus tarafının halktan isteyen kişilerin tehcir edilmesine veya rejime bağlı Güvenlik Komitesi’nin perşembe günü sunduğu yeni şartların güç kullanarak uygulanmasına onay verdiğini belirten Musaleme, “Dera el-Beled’in binlerce sakini tehcir için hazırlanıyor. Halk tehcir için Suriye’nin kuzeyindeki bölgeleri değil özellikle Türkiye veya Ürdün’ü istedi. Tehcir sürecinin başlangıcı cumartesi ikindi vakti saat 16.00 olarak belirlendi” dedi.

Türkiye veya Ürdün’den bu talebe onay gelmedi!

Öte yandan Dera Merkez Müzakere Komitesi üyesi ve Dera’nın ileri gelenlerinden Ebu Ali Muhamid ise tehcir edilme talebine yönelik şu ifadeleri kullandı:

“Durum şu ana kadar değişmedi. Biz, Türkiye veya Ürdün’e tehcir talebinde bulunduk. Şu ana kadar Türkiye veya Ürdün’den bu talebe onay gelmedi. Biz, İdlib’e gitmeyeceğiz ve Dera el-Beled’de kalacağız.

Dera el-Beled sakinlerinin tehciri konusunda Türkiye veya Ürdün ile koordinasyon yapıldığına dair bir bilgi bulunmuyor. Bir başka ülkeye tehcir etmek, o ülkenin kabul veya reddetme konusunda vereceği karara bağlıdır. Bu karar da uluslararası adımların atılmasını gerektirir, sadece istemek yetmez. Büyük ihtimalle Dera halkından tehcir edilenler kabul edilmeyecek.”