image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ı etiketleyerek paylaştığı mesaja Yunan mevkidaşından yanıt geldi.

Yunan Bakan, Çavuşoğlu’nun iğneleyici mesajına "Umarız Türkiye 2021'de savaş tehditlerinden vazgeçer, daha Avrupalı ve daha az Neo-Osmanlıcı olur" yanıtını verdi.

Çavuşoğlu, Yunan Bakanı etiketleyerek yaptığı paylaşım şu şekilde:

“Sevgili Niko, işte yeni yıl için sana dostça bir tavsiye- başkalarından yardım istemeyi ve Yunan halkının haysiyetini zedelemeyi bırak. 2021 doğrudan, samimi ve ciddiyetle konuşarak farklılıklarımızı adil şekilde çözümlediğimiz bir yıl olabilir.”

Dendias’tan Çavuşoğlu’na yanıt gecikmedi. 2021'in Türkiye için 3 "A"lar yılı olmasını temenni ettiğini dile getiren Dendias "vazgeçmek, arzulamak ve kaçınmak" anlamlarına gelen "abandon, aspire ve abstain" kelimeleri ile atıfta bulundu.

Dendias’ın mesajı şu şekilde:

“Teşekkürler sevgili dostum Mevlüt. Karşılıklı olarak temenni ve tavsiye veriyorsak 2021 yılı Türkiye için 3 "A" lar senesi olsun:1) Meşru haklarımızı uygularken Yunanistan’a savaş tehdidinde bulunmaktan vazgeçin. Ne de olsa 21’inci yüzyılda yaşıyoruz.2)     Daha fazla Avrupalı ve daha az Neo-Osmanlıcı olmayı esinlenin. Bu Türk halkına en iyi şekilde hizmet edecek.3)     Provokasyonlardan ve yasadışı faaliyetlerden kaçınsın.”

Dendias sonraki mesajında, "Bu arada Mevlüt’ün bahsetmeyi unuttuğu birşey daha var. Bu uluslararası hukuktur. Bu, farklılıklarımız hakkında yapıcı bir diyalog için tek temeldir, sevgili arkadaşım. Mutlu yıllar!" ifadesini kullandı.