image

PeyamaKurd - Türkiye, Fırat’ın Doğusu için askeri hareket hazırlıklarını tamamlar ve Amerikan yönetimine bu konuda baskısını artırırken Başkan Trump’ın Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi Jeffry, Ankara ve Rojava’daki temaslarını tamamladı. Jeffrey’in açıklamalarından “Güvenli Bölge" konusunda yeni bir gelişme olmadığı ortaya çıktı. Türkiye’yi tatmin edecek bir formülün çıkması da zor görünüyor.

Ahval’den Ergun Babahan’ın haberine göre, ‘Uluslararası Koalisyon Rojava hava sahasını olası bir Türkiye saldırısına karşı kapatıyor.’

’Toplamda 95 bin kişilik iki ayrı güç iddiası!’

Minbiç için 50 bin kişilik, Gire Sipi için 45 bin kişilik güç hazırlandığı ve Özgür Suriye Ordusu unsurlarıyla büyük bir hamleye hazırlanıldığı bilgisi geliyor. Özgür Suriye Ordusu unsurlarının Cerablus’ta eğitildiği ve Çukurca-Şemdinli sınırındaki Lelikan’a getirildikleri haberleri var. Lelikan’daki güçlerin Kandil operasyonu için hazırlandığı iddia ediliyor.

‘Türkiye’ye karşı topyekûn savaş’

Amerika açısından ise IŞİD’e karşı birlikte savaştıkları Kürtleri yarı yolda bırakmama duygusu kadar, IŞİD’le mücadelenin sekteye uğramaması meselesi çok önemli. Suriye Demokratik Güçleri Komutanı Mazlum Kobane, Türkiye’nin saldırısı durumunda Rakka ve Minbiç’teki güçlerini derhal sınır bölgesine çekeceklerini ve Türkiye’ye karşı topyekûn bir savaş başlatacaklarını Haseke’deki görüşmemiz sırasında bize söylemişti. Savaşın tüm Türkiye sınırına hatta Irak’a yayılabileceği uyarısı yapmıştı.

Amerika’nın Terörizmle Mücadele’den Sorumlu Koordinatörü Büyükelçi Nathan A. Sales dün Washington’da yaptığı açıklamada IŞİD’le mücadelenin birinci öncelik olduğu Jeffrey ile koordineli biçimde bu amaç için çalıştıklarını açıkladı.

‘Üslerin sayısı artıyor’

Kürt yönetimiyle yapılan görüşmelerde Fransa’nın Suriye’ye ek asker gönderme kararı aldığı ve bu askerlerin Serekaniye ve Gire Sipi taraflarına yerleştirileceği bilgisinin verildiği belirtiliyor. Bölgeye büyük bir havaalanı kurulacağı ve var olan üslerin sayısının artırılacağı bildiriliyor.Amerika, Suriye Demokratik Güçleri olmadan Der Zor’da kalamayacağını biliyor ve o güçlerin orada kalmaya devam etmesini güvence altına almak istiyor.

‘Hava sahasını kapatıyoruz’

Türkiye, saldırırsa bunun olmayacağı biliniyor. Doğu Suriye Özerk Yönetimi ile yapılan görüşmelerde, Uluslararası Koalisyonu’nun Türkiye saldırısını önlemek için hava sahasını kapatma kararı aldıklarını bildirdikleri iddia ediliyor. Bölgeden güvenilir bir kaynak bana dün “Koalisyonun söyledikleri, biz hava sahasını kapatıyoruz…” dedi.