image

PeyamaKurd - Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Erdoğan'ın Ege adalarına yönelik açıklamasına, "Provokatif açıklamalarıyla NATO'daki uyumu bozanın kim olduğu konusunda müttefiklerimizi derhal bilgilendireceğiz" yanıtını verdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Samsun’da gerçekleşen TEKNOFEST KARADENİZ 2022'de yapmış olduğu konuşmada, Yunanistan’a yönelik sözlerine Atina’dan cevap geldi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias sosyal medya hesabı  üzerinden şu sözleri paylaştı:

"Yunanistan, her gün yaşanan çirkin ve her türlü sınırı aşan açıklamalar ve tehditler içeren bu ortamda Türkiye'ye uymayacak. Müttefiklerimizi ve ortaklarımızı son birkaç gündür yapılan provokatif açıklamaların içeriği hakkında derhal bilgilendirerek, bu tehlikeli dönemde ittifakın birliğini kimin baltaladığını açıkça ortaya koyacağız. Aynı zamanda, Uluslararası Hukuk ve Uluslararası Deniz Hukuku kuralları temelinde, istikrar ve güvenliğin bir ayağı olarak hizmet etmeye devam edeceğiz."

Öte yandan Erdoğan bir önceki gün konuşmasında ise , "Ey Yunan, bak tarihe bak, tarihe dön, çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur, ağır. Yunanistan'a bizim tek cümlemiz var, İzmir'i unutma." ve "Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz" demişti.