image

PeyamaKurd - Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, New York Times'a yazdığı makalede, Cumhurbaşkanı Erdoğan hariç tüm adayların kendisinin serbest bırakılmasını desteklediklerini ifade etti.

4 Kasım 2016’dan bu yana Edirne F Tipi cezaevinde tutuklu bulunan Demirtaş makalesinde, Siyasi bir rehine olduğunu yineleyerek, liberal ve demokratik bir gelecek için herkesin bir araya gelmesi gerektiğinin altını çizdi.

Söz konusu BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Demirtaş makalesinde 20 aydır Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunduğunu aktararak, "Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan haricinde bütün diğer adaylar özgür kalmamı savundular" şeklinde konuştu.

Demirtaş makalesinde şunları ifade etti, "İdeolojik farklılıkları bir kenara bırakıp beni savundular, çünkü hükümetin beni herhangi bir suç işlediğim için değil, kendi politik çıkarı için tuttuğunu biliyorlar. Eğer özgür olsaydım, Erdoğan'ın seçimleri kazanma şansının azalacağını anlıyorlar. Kazanan kim olursa olsun, adaylardan birinin cezaevinde bulunmasının seçimlerin itibarına gölge düşüreceğinin farkındalar."

Tutuklanmam siyasi bir karar

Demirtaş, Hükümetin kendisi hakkında 102 soruşturma başlattığını ve 34 ayrı dava açtığını belirterek, "Tutuklanmam siyasi bir karardı. Siyasi bir rehineyim" diye konuştu.

Tutuklu aday Demirtaş, Türkiye'yi "otoriterlikten ve korkudan" sadece insanların özgürlükleri için vereceği demokratik mücadelenin kurtarabileceğini vurgulayarak, "yargı ve basının hükümetin vesayetinden çıkarılmasının" da yine bu yolla olacağına dikkat çekti.

"hapishane duvarlarının arkasından" diye yazdığı kampanyasını belirten Demirtaş, "Size ve cezaevi duvarlarının dışındaki dünyaya avukatlarımın ilettiği mesajlar aracılığıyla ulaşıyorum. İnsanlara, seçim çalışması yürütmeme yardımcı olan danışmanlarım sayesinde sosyal medyadan sesleniyorum” ifadesini kullandı.

Tarifsiz korkular yaşıyor

Demirtaş, tutuklandıktan sonra Twitter hesabından bir süre paylaşım yapamadığını, Eylül 2017'de hesabın yeniden aktif olmasının ardından gardiyanların hücresine gelerek arama yaptığını dile getirerek, söz konusu aramayı 'istila' olarak niteledi.

Tutuklu aday Demirtaş, aramada hücresinde bulunan tek "kısmen gelişmiş" cihazın su ısıtmak için kullandığı ketıl olduğunu ve bu cihazı kullanarak Twitter'dan mesaj atamayacağını anladıklarında da gardiyanların hücreyi terk ettiklerini öne sürdü.

Erdoğan’a dair konuşan Demirtaş, "Yaşanan saçmalık bir yana, bu durum, zulme rağmen direnen muhalifler karşısında otoriter liderlerin tarif edilmez korkular yaşadığını gösterdi. Erdoğan'ın korkusu çok güçlü olmalı" sözlerini kaydetti.

Kürtleri cezalandırmak istiyor

Haziran 2015'teki seçimlerde Erdoğan'ın Meclis'te çoğunluğu kaybetmesinin ardından hükümetin güneydoğuda askeri operasyon başlattığını söyleyen Demirtaş, "Erdoğan, partisini Meclis'teki çoğunluktan mahrum bırakan Kürtleri cezalandırmak ve milliyetçi oyları toplamak istedi. Partisi Kasım 2015 seçimlerini kazandı ve çatışmayı bundan sonra şiddetlendirmeye devam etti" şeklinde belirtti.

Demirtaş, HDP'nin barajı geçmesi halinde AKP'nin Meclis'te çoğunluğu yitireceğini kaydeden Erdoğan ve AKP'nin OHAL ve bununla birlikte alınan önlemleri HDP'nin yüzde 10 barajının altında kalması için kullandığını belirtti.

Son olarak Demirtaş yazısında, "Erdoğan ve Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından yönetilen hükümet evrensel demokratik değerlere sırtını döndü ve ülkeyi siyasi ve ekonomik krizin eşiğine sürükledi" dedi ve ekledi: "Türkiye şimdi, güneydoğudaki Kürtlere yönelik kolektif cezalandırmanın ülkenin tamamındaki özgürlük ve demokrasi kültürünü etkilediğini anlıyor. Kürtlerle sınırlı olanlar, şimdi başka yerlerdeki Erdoğan muhalifleri için de norm haline geldi. Liberal, demokratik bir gelecek için tek umut, bir araya gelip otoriter yönetimi yenmemizde yatıyor."