image

PeyamaKurd - Halkların Demokratik Partisi (HDP) ’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, “Millet ittifakı”na davet edilmemeleri hakkında, “Biz İttifakı, barajı geçmek için değil yüz yıllık korkuların, tabuların, hataların yıkılması için istedik, HDP ile birlikte çok güçlü bir toplumsal beraberlik ve demokrasi ittifakı kurulabilirdi' dedi.

Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, "HDP, Kürtçü de değildir Türkçü de. Çok net ifade etmek gerekir ki, PKK'nın da temsilcisi değildir.

HDP kendisine oy veren halkların, bireylerin partisidir.

Realite bu olmasına rağmen, HDP'yi ‘terörle bağlantısı var' safsatasını öne sürerek karalamaya ve yıpratmaya çalışan söyleme teslim olunması, onlar açısından vahim bir hata olmuştur. Biz ittifakı, barajı geçmek için istemedik. Yüz yıllık korkuların, tabuların, hataların yıkılması için istedik en çok. HDP ile birlikte çok güçlü bir toplumsal beraberlik ve demokrasi ittifakı kurulabilirdi dedi.

24 Haziran seçimleriyle ilgili Demirtaş, “Her şey olasılık dâhilindedir. 24 Haziran seçimleri, siyasette taşları tam anlamıyla yerine oturtma kapasitesine sahip olmayacaktır. Asıl, bir sonraki seçimde taşlar yerine oturur. Bu da bir erken seçimle olabilir tabii” öngörüsünde bulundu.

HDP’nin ‘baraj civarında’ göründüğünü dile getiren Demirtaş, partisinin ‘halkın güçlü desteğiyle’ barajı aşıp parlamentoya gireceğine inandığını kaydederek, “Aksi bir durum, AKP’nin 70-80 sandalyeyi gasp etmesi anlamına gelir” diye konuştu