image

PeyamaKurd - Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in Suriye’ye gönderilen silahların SADAT tarafından El Nusra’ya gittiği iddiasının ardından dönemin başbakanı olarak açıklama yapması beklenen Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu konuyla ilgili ilk kez konuştu.

Davutoğlu iddialar hakkında, “Benim Bayırbucak Türkmenleri konuşmam 17-25 sonraki dönemdedir. Peker'in SADAT iddiaları benim başbakanlığım sonrasıdır. Peker'in SADAT'ın iddiaları araştırılmalıdır” ifadesini kullandı.

Davutoğlu’nun bu açıklamalarının ardından sosyal medya hesabı Twitter üzerinden açıklama yapan Peker şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Davutoğlu’nun söylediği çok doğru. Videoda da söylediğim gibi, benim üzerimden giden silahlar SADAT tarafından organize edildi. Genelkurmayın ve MİT’in bu organizasyonda bir dahilliği yoktur."

“Madem ki pandoranın kutusunu açtılar…”

Davutoğlu açıklamalarının devamında Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisi hakkındaki iddialara da yanıt vererek Binali Yıldırım ve Berat Albayrak hakkında da kritik ifadeler kullandı.

Soylu, geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalının canlı yayınında  7 Haziran 2015 seçimleri sonrasındaki koalisyon görüşmeleri sırasında dönemin başbakanı ve AKP’nin genel başkanı Ahmet Davutoğlu'nun “şiddetli tartışmalar neticesinde dengesini yitirdiğini, ‘Hepinizin odalarında neler konuştuğunu dinletiyorum ve biliyorum’ dediğini” iddia etmişti.

Davutoğlu, "Konunun bana nasıl geldiğini anlayamadım. Bir kere bu iddiaların hepsi yalan” dedi ve “Madem ki pandoranın kutusunu açtılar” diyen Davutoğlu, “Binali Yıldırım, Süleyman Soylu, Berat Albayrak bu üç kişi. Bu üç kişinin hesapları farklıydı. Sedat Peker'in videolarıyla ortaya çıkan tablo, bu üç kişinin iktidar için yürüttüğü çirkin ve kirli mücadele. Tayyip Erdoğan sonrası öne geçme mücadelesi. Ben Başbakan iken terörle mücadele, reformlarla uğraşıyordum. İki seçim, üç kongre yönettim. Ben bunlarla uğraşırken bu arkadaşlar bunlarla uğraştı" ifadelerini kullandı.