image

PeyamaKurd - Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu Samsun’da katıldığı İl Kongresi’nde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a önemli bir çağrıda bulundu.

Davutoğlu, Sedat Peker'in iddialarının ardından kara para aklamakla suçlanarak yurt dışına kaçan  Sezgin Baran Korkmaz’ın (SBK) “derhal Türkiye’de yargılanması” için Erdoğan’a çağrıda bulundu. Davutoğlu SBK üzerinden yaptığı çağrıda Erdoğan'ı, yeni bir Reza Zarrab vakasının yaşanmaması konusunda uyardı.

"Buradan Cumhurbaşkanı'na Türkiye Cumhuriyeti'nin itibarı için sesleniyorum” diyen Davutoğlu, “Sezgin Baran Korkmaz'ı derhal Türkiye'de yargılamaya başlayın” dedi.

Davutoğlu konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Nasıl oldu da 38-39 yaşında o zamana kadar herhangi bir ticari başarısı görülmeyen Sezgin Baran Korkmaz milyar dolarları yurt dışından nasıl getirdi? Niye bu değirmenin suyu nereden akıyor diye sormadınız? Türkiye'de MASAK yok mu, Türkiye'de hukuk yok mu? Eğer siz bütün o yapıların bir parçası haline geldiyseniz hesap soramazsınız. Buradan Cumhurbaşkanı'na Türkiye Cumhuriyeti'nin itibarı için sesleniyorum. Sezgin Baran Korkmaz'ı derhal Türkiye'de yargılamaya başlayın. Bunu geçmiş dönemde Reza Zarrab için kendisine söylemiştim. "Reza Zarrab Türkiye'de yargılanmalıdır.”

Erdoğan’ın zamanında Zarrab için, “Hayırseverden ne istiyorsunuz?” dediğini hatırlatan Davutoğlu, “Ben ise Bakanlar Kurulu'nda bütün bakanlara söyledim ‘Bu adamla hiçbir arkadaşımızı resmini görmek istemiyorum’ dedim. O gün yargılanmadığı için Türkiye'de, Türkiye'yi zora sokacak birtakım açıklamalarda bulunuyor. Şimdi de Sezgin Baran Korkmaz yargılanmazsa Türkiye'yi zora sokacak açıklamalar gelecek” diye konuştu.