image

PeyamaKurd- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Sezen Aksu'yu hedef alarak söylediği "Hz. Adem efendimize uzanan dilleri koparmak bizim görevimizdir" sözlerine Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu tepki verdi.

Davutoğlu yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanının her türlü gerilimden uzak tutulması gereken cami mihrabından 'dil kopartmak' ifadesini kullanması dini değerlere saygıyı güçlendirmez, zayıflatır" dedi. 

Davutoğlu, Erdoğan'ın sanatçı Sezen Aksu'yu hedef alarak sarf ettiği "Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak bizim görevimizdir" sözlerine yanıt verdi.

Davutoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu sözleri kullandı:

"Sayın Cumhurbaşkanının her türlü gerilimden uzak tutulması gereken cami mihrabından 'dil kopartmak' ifadesini kullanması dini değerlere saygıyı güçlendirmez, zayıflatır.

Kur’an sureleri ile dalga geçenleri büyükelçi atayıp, Şeytan Ayetleri’ni basmaya kalkanlarla siyasi ortaklık yapıp sonra da dini hassasiyet üzerinden siyaset yapmak da dinin kişisel çıkarlara alet edilmesinden başka bir şey değildir.

Herkesin birbirinin inanç ve düşüncesine saygı göstermesi toplumsal barışın teminatıdır. Sayın Sezen Aksu’nun bu bağlamda yapacağı bir açıklamanın toplumsal vicdanı rahatlatacağına ve istismarları engelleyeceğine inanıyorum."