image

PeyamaKurd - Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AİHM'in Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması çağrısıyla ilgili olarak 'Tutuklu yargılanmaya parti olarak esastan karşıyız' dedi.

Hür Dava Partisi (HÜDAPAR) Genel Başkanı İshak Sağlam'a ziyarette bulunan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, ortak basın toplantısında AİHM'nin kararını değerlendirdi.

Davutoğlu basın açıklamasında, cezaevinde çıplak arama iddialarına ilişkin, "Eğer bu iddialar doğru bir zemine dayanmıyorsa kapsamlı bir araştırma yapılıp kamuoyuna paylaşılsın. Doğru bir zemine dayanıyorsa bu iddiaların kesinlikle kamu vicdanı açısından devletin, kamu düzeninin itibarını ciddi bir şekilde sarstığını görüyoruz" sözlerine yer verdi.

"İlkesel olarak yargılanmasına karşısız"

Ayrıca Davutoğlu değerlendirmelerinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği karara ilişkin soruya şunları dile getirdi:

"Bazı hukuk ilkelerinin belli isimler üzerinden tartışıldığında o hukuk ilkelerinden sapmalar yaşandığını acı bir şekilde tecrübe ederek gördüğümüz kaanatindeyim. Dolayısıyla ilkesel olarak bir şeyin kabul edilmesi lazım. Sayın Selahattin Demirtaş olur, başka isimler olur, kim olursa olsun, bir suçlamayla muhatap olmuş kişi hukuki anlamda, yargılanırken istisnai bir durum olmadığı sürece tutuklu bir şekilde yargılanmaması gerektiği kanaatindeyim.

Tutuklu yargılanmaya parti olarak esastan karşıyız. Tutuklu yargılanma, yargılanma neticesinde tahliye, beraat söz konusu olsa dahi hiç tazmin edilmesi mümkün olmayan insan hakları ihlalleri doğurur."