image

PeyamaKurd- Geçen sene Sudan'da General Abdülfettah el-Burhan öncülüğünde askeri bir darbe yapan cunta yönetimine karşı protestolar sürerken, iki eyalette yapılan karşıt gösteriler kanlı bitti. Ednilen bilgilere göre, çok sayıda ölü ve yaralı var.

2021 yılında Sudan'da yapılan askeri darbe karşıtlığını göstermek için Hartum eyaleti, Omdurman ve Bahri bölgelerinde binlerce göstericinin katıldığı sivil yönetimin talep edildiği protestolar yapıldı. Protesto gösterisinde, "Bu yolda ölsek bile ordu bizi yönetemeyecek", "Burhan'a ölüm!" sloganları yükseldi.

Müdahale, sert oldu

Alanlarda toplanan kalabalığa, güvenlik güçleri sert müdahalelerde bulundu. Cunta yönetimi, göstericilerin protestolara hazırlık aşamalarını durdurmak amacıyla ülkede internet kesintileri yapmıştı.

Ölü ve yaralılar var!

Sudan genelinde Perşembe günü gerçekleşen protestolara, güvenlik güçlerinin sert müdahalelerinde 1'i çocuk 9 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Sudan Doktorlar Merkez Komitesi yaptığı açıklamada ölen 9 kişiden 7'sinin göğsünden ve kafasından vurulduğunu açıkladı. Açıklamada, 100'ün üzerinde yaralının bulunduğu ve bu sayının daha da artabileceği aktarıldı.

Darbe, nasıl olmuştu?

2021’in ekim ayında, Burhan liderliğindeki ordu güçleri, geçiş hükümetini devirmiş ve o zamandan bu yana protestoların meydana gelmesinde ana etken olmuştu. Ekim ayı itibarıyla gerçekleşen protestolarda son gösterilerle birlikte ölü sayısının 111'e yükseldiği açıklanmıştı.

Sudan’da bir süredir hükümet kurulamadığı için bu siyasi krizin çözüme kavuşmasına dair Birleşmiş Milletler ve Afrika Birliği tarafından yürütülen müzakere girişimlerinden henüz bir sonuç alınamadı.