image

PeyamaKurd - Türkiye'de döviz kuru enflasyon ile birlikte giderek artarken Danirmarka'daki Danske Bank analistleri risklerin yukarı yönlü olduğunu vurgulayarak doların 12 ay içinde 20 TL seviyesini görebileceğini tahmin etti.

Türkiye'deki döviz kuruna dair açıklamada bulunan Danimarka merkezli çok uluslu bankacılık ve finans şirketi, doların 12 ay içinde 20 lirayı bulabileceği tahmininde bulundu.

Banka uzmanları göre artan stagflasyon endişeleri ile birlikte sıkılaşan finansal koşullar ve para politikalarında değişiklik beklentisinin bulunmaması Türk lirasının dolara karşı zayıflamaya devam etmesine neden olacak.

Kurum 12 aylık süre içinde Dolar/TL ’nin 20 seviyesine çıkacağını öngördü.

Bloomberg HT'nin aktardığına göre Aralarında Antti Ilvonen ve Minna Kuusisto’nın da olduğu Danske Bank analistleri tarafından hazırlanan, 31 Mayıs tarihli ve “Türkiye ve Türk lirası için ‘kusursuz fırtına’ an meselesi” başlıklı raporda şu ifadelere yer verildi:

“Bununla birlikte, Türk lirasını son aylarda destekleyen politikaların etkisini kaybetmeye başlamasıyla Türk lirası ile ilgili risklerin daha da aşağı yönlü olduğu, kurun daha da yükselmesi riski bulundu."