image

PeyamaKurd - ABD’de cumhuriyetçi senato üyeleri Başkan Joe Biden’ın Afganistan’dan çekilme stratejisine sert eleştiriler yöneltti.

Kongre oturumunun ikinci gününde Savunma Bakanlığı yetkilileriyle bir araya gelen cumhuriyetçi senatörler, Biden’ın Afganistan’dan çekilmeyi savunmasını “Tam bir felaket” olarak değerlendirdi.

Reuters’a göre Cumhuriyetçiler, Demokrat Başkanı askeri komutanların 2 bin 500 askerin ülkede kalması yönündeki tavsiyeleri hakkında yalan söylemek, Kabil’deki ABD destekli hükümetin çökebileceğine dair uyarıları önemsememek ve ABD’nin Afganistan’ın El Kaide gibi militan gruplar için tekrar güvenli bir sığınak olmasını engelleme yeteneğini abartmakla suçladı.

Afganistan’dan çekilmeyi  ‘tam bir felaket’ olarak nitelendiren  Cumhuriyetçi Temsilci Mike Rogers, “Bu, ABD liderliğinin en büyük başarısızlıklarından biri olarak tarihe geçecek” ifadesini kullandı.

McKenzie: Komiteyi geri çekilme konusunda uyardım!

Kongre oturumunda konuşan Savunma Bakanı Lloyd Austin,ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Frank McKenzie ve Genelkurmay Başkanı General Mark Milley, ABD’nin Afganistan’dan tamamen çekilmesi konusunda Salı günü Senato’nun Silahlı Hizmetler Komitesi’ne ifade verdi.

General Frank McKenzie, komiteye tam bir geri çekilmenin Afgan ordusu ve hükümetinin çöküşüne yol açacağı konusunda uyardığını söyleyerek, “Aslında olan da tam olarak buydu” dedi.