image

PeyamaKurd - Rusya’nın arabuluculuğu ile Azerbaycan ile yapılan Dağlık Karabağ anlaşmasına değinen Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Başbakan Nikol Paşinyan’ın anlaşmayı imzalamasını “büyük trajedi” olarak nitelendirerek hükümetin istifa etmesi konusunda çağrıda bulundu. 

Rusya’da bulunan Ermeni toplumu temsilcileri ile bir araya gelen Ermeni Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Ermenistan hükümetine anlaşmaya dair sert eleştirilere yer verdi. 

Sarkisyan buradaki toplantıda, Başbakan Nikol Paşinyan’ın Dağlık Karabağ meselesi ile ilgili Azerbaycan ile anlaşma imzalamak zorunda kalması ve Ermenilerin Karabağ’dan çekilmesini “büyük trajedi” olarak nitelendirerek, “Böylesine büyük bir trajedinin meydana geldiği herhangi bir ülkede çözüm vardır. Buna yol açan hükümet gitmek zorundadır” şeklinde konuştu. 

Ermenistan’daki durumun seçimlerin yapıldığı iki yıl önceki durumdan çok daha farklı olduğuna değinen Ermeni lider, geçici ulusal birlik hükümeti kurulması ve erken seçim önerisini dile getirdi. 

Ayrıca Sarkisyan açıklamasının devamında, ülkedeki bütün partilerin üzerinde uzlaşacağı teknokrat bir hükümet kurulmasını teklifinde bulunarak, bu hükümetin 6 ay ya da 1 yıl çalışarak ülkeyi erken seçime götürebileceğini kaydetti.