image

PeyamaKurd - Dünyada ve ABD’de yayılan salgın ile ilgili açıklamalarda bulunan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgınının öngörüldüğü şekilde yayılmaya devam etmesi durumunda Amerikan ordusunun savaşa hazırlık durumunun etkileneceğini dile getirdi.  

Ülkedeki Covid-19 salgını ve ABD ordusunun bu konudaki faaliyetlerine ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen Esper, salgının Amerikan askerleri arasında da yayılmaya devam ettiği hatırlatılarak ordunun savaşa hazırlık durumuna ilişkin sorulan bir soruya yanıt verdi. 

Esper verdiği yanıtta, "Eğer bu pandemi, tahmin edildiği ölçü ve çerçeve ile devam ederse, zaman içinde savaşa hazırlık kabiliyetimize etki edecektir. Çünkü sonuçta birçok eğitim tatbikatının ölçülerini küçülttük. Tatbikatları askıya alınca bunun savaş hazırlık üzerinde etkisi olur. Ancak ulusal misyonlarımızı yerine getirme konusunda herhangi bir korkum yok” sözlerine yer verdi. 

Ayrıca salgının yayıldığı ABD ordusunda şu ana kadar 133'ü muvazzaf, 44'ü sivil, 35'i asker ailelerinin üyeleri, 31'i sözleşmeli personel olmak üzere toplam 243 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı. 

Pentagon'un ABD Başkanı Donald Trump'ın talimatıyla şu anda kadar 50 eyalette valiliklere lojistik destek sağlamak üzere 7 bin Ulusal Muhafız askerini görevlendirdiğini dile getiren Esper, açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı: 

"Bazıların yanlış olarak iddia ettiği üzere bu adım, sıkıyönetim kanunu çerçevesinde atılmış değil. Bizim Ulusal Muhafızlarımızın görevi, seyyar test merkezleri kurmak, yiyecek dağıtmak, kötü durumda olan insanları korumak ve eyalette plan ve koordinasyon konularında yardım etmektir.”