image

PeyamaKurd - ABD’nin, Afganistan'daki operasyonları için Pakistan'la hava resmi anlaşmaya yakın olduğu öne sürülürken, Pakistan Dışişleri Bakanlığı, böyle bir anlaşmanın bulunmadığını kaydetti.

ABD'li 3 Kongre üyesini kaynak gösteren CNN, ABD Başkanı Joe Biden'ın milletvekillerine verdiği gizli brifingde, ABD’nin Afganistan'daki askeri ve istihbarat operasyonları için Pakistan'ın hava sahasını kullanma konusunda İslamabad ile resmi anlaşmaya yakın olduğunu iddia etti. 

Bunun karşılığında ise Pakistan’ın terörle mücadele konusunda ABD'den yardıma yönelik "mutabakat anlaşması" imzalamayı talep ettiği ve Hindistan ile ilişkilerin yönetilmesinde Washington'dan destek sağlamasını istediği öne sürüldü. 

Haberde, ABD'nin Afganistan'da istihbarat toplama çabalarının bir parçası olarak Afganistan'a ulaşmak için Pakistan hava sahasını kullandığı ancak ABD'nin, Afganistan'a ulaşması için hava sahasına sürekli erişiminin sağlanmasına dair resmi anlaşma olmadığı vurgulandı.

"Pakistan iddiaları kabul etmedi"

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, ABD ile böyle bir anlaşmanın mevcut olmadığını duyurdu.

Açıklamada, Pakistan ile ABD'nin bölgesel güvenlik ve terörle mücadele konusunda uzun süreli iş birliğine sahip olduğu ve iki tarafın düzenli istişarelerde bulunmayı sürdürdüğü ifade edildi.