image

PeyamaKurd- İran Dışişleri Bakanlığı, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretini kınayan bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, ülke olarak tek Çin politikasını destekledikleri belirtildi.

 İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, paylaştığı yazılı açıklamada, İran’ın ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretini kınadığı belirtilerek,

"İran, ülkelerin toprak bütünlüğüne saygıyı dış politikasının temeli olarak görüyor. Bu çerçevede de tek Çin politikasına tereddütsüz destek veriyor." ifadelerini kullandı.

Dünya kamuoyunun gündeminde olan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, ülkelerin toprak bütünlüğüne saygının Birleşmiş Milletlerin temel ilkelerinden biri olduğuna dikkat çeken Kenani, son dönemde ABD yönetiminin Çin'in iç işlerine müdahale etmeye çalıştığını ve bu ülkenin toprak bütünlüğünü ihlal etme yönünde gerilime neden olan adımlar attığını belirtti.

“ABD, ülkelerin egemenliğini ihlal ediyor”

Nasır Kenani, İran'ın ABD'nin gerilime neden olan ve dünyanın farklı bölgelerinde sürdürdüğü bu yaklaşımını kınadığını söyleyerek,

"Washington’un tek taraflı ve ülkelerin egemenliğini ihlal eden adımları, sadece istikrarsızlığın artmasına ve ülkeler arasındaki ihtilafların daha da alevlenmesine yol açıyor.” dedi.

Çin'in itirazlarına rağmen dün ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Tayvan'a gitmişti. Tayvan’ı kendi topraklarının bir parçası olarak gören Çin, Pelosi'nin uçağının Tayvan'a inmesinin hemen ardından ABD'nin Pekin Büyükelçisi Nicholas Burns'ü Dışişleri Bakanlığına çağırarak, Washington'u bu hamlenin bedelini ödeyeceğini duyurmuştu.