image

PeyamaKurd- ABD Temsilciler Meclisi Başkanı'nın Tayvan'ı ziyaret edeceği haberi, Güney Çin Denizi'nde kaosa neden oldu. Çin ve ABD, askerinin hareketliliğini artırdığı bildirilirken, Çinli bir propagandist, "Uçaklarını düşürelim" mesajı paylaştı.

Gerginliğin tırmanışa geçtiği Tayvan-Çin hattında tehlike artıyor. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret edeceği bilgisinden sonra, Çin donanmasınınTayvan Boğazı ve Güney Çin Denizi'nde kapsamlı tatbikatlar yaptığı bildirildi.

Pelosi’nin ziyareti, sorun oldu

Pelosi'nin ofisinden yapılan son açıklamada ise heyetin Singapur, Malezya, Güney Kore ve Japonya'yı ziyaret edeceği duyuruldu. Pelosi'nin Güney Asya'daki adaya gitmesi, 1997'den beri adaya yapılan en üst düzey ABD ziyareti olma özelliği taşıyordu.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA), Tayvan Adası'nın karşı kıyısındaki Pingtan Adaları'nda "gerçek cephaneli" tatbikat yaptığı, Xinhua ajansının yaptığı haberle duyuruldu.

Öte yandan Çin ordusunun, Tayvan'a en yakın kıyı eyaleti olan Fujian'a çok sayıda ağır askeri teçhizat sevkiyatı yaptığı aktarıldı.