image

PeyamaKurd - Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyareti ardından başladığı tatbikatta ablukayı genişletti. Bohay Denizi ve Sarı Deniz'in güneyinde gerçek mühimmat kullanacaklarını vurguladı.

Çin, ülkenin kuzey kıyılarındaki Bohay Denizi ve Sarı Deniz'in güneyinde gerçek cephane ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlara başlayacağını aktarmıştı. Deniz Güvenliği İdaresinden konuya yönelik yapılan açıklamada, başkent Pekin'in yakınlarındaki Bohay Denizi'nde 8 Ağustos ve 8 Eylül arasında, Sarı Deniz'in güneyinde ise 7-15 Ağustos'ta yürütülecek askeri tatbikatlar sebebiyle söz konusu bölgelerin gemi trafiğine kapatılacağı kaydedildi.

Ayrıca Çin ordusu, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin geçtiğimiz hafta yapmış olduğu ziyaretten hemen sonra Tayvan çevresindeki altı bölgede gerçek cephane ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlara başlamıştı. Bugün öğle saatlerine kadar sürmesi beklenen tatbikatlar, Çin'in egemenlik ihtilafı içinde olduğu Ada'nın çevresinde fiili bir abluka oluşturmuştu. Tatbikatlar sebebiyle bazı bölgeler, gemi ve uçak trafiğine kapatılırken, boğazda güvenlik endişesinden dolayı seferlerin aksadığı söylenmişti.